eFilip
PORADENSTVO DISKUSIE PODUJATIA

Rozren vyhadvanie

eFilip ODBER NOVINIEK


eFilip ODPORA
eFilip PARTNERI

Homepage  ›   Diskusie  ›   Exteriér, bazén, záhrada  ›  

Otázka

Spevnene parkovisko pred RD
Marek (7. 4. 2007 17:43:53)

Zdravim vsetkych,
potrebujem (konecne) upravit predzahradu s plochou pre parkovanie aut (2-3). Betonova dlazba sa mi nepaci, skor sa chcem orientovat na zatravnovacie profily (ale nie betonove, skor plastove, v ktorych je podstatne vacsi pomer zeme k materialu). Celkom sa mi pacia riesenia vidieckych prijazdovych ciest napr. k roznym zamockom a pod. - udupana zem a na nej tenucka vrstva jemnejsieho strku. Neviem ale, ako sa toto robi, aby to aj nieco vydrzalo a ked naprsi, aby som tam nemal vsade blato. Ma niekto skusenosti?

Odpovede

Počet odpovedí: 9
Stránka: 1 / 1
Re: Spevnene parkovisko pred RD
Branik (7.4.2007 21:19)

Nebude sa zo strku blbo odhrnat sneh? Sice sneh uz nehrozi, mame tu glob. oteplovanie :-)

Re: Spevnene parkovisko pred RD
Ludo (7.4.2007 22:40)

Ten jemný štrk sa nedáva na udupanú zem.Ale ideme-netkaná textília /kvoli rastu tráv/,cca 20 cm hrubý makadam, zavalcovat, , jemný makadam /strk/ min. 5 cm, zavalcovat. Nie je to lacná cesta... A nerastie tam tráva.Plastové zatrávnovacie profily, no pár známych na to hromží, hlavne na miesta , kam chodia autom....

Re: Spevnene parkovisko pred RD
Laco (8.4.2007 12:55)

Ludo: Prečo hromžia na plastové zatrávňovacie profily? Aký je s nimi problém?

Re: Spevnene parkovisko pred RD
Marek (8.4.2007 15:02)

Tiez by ma zaujimalo, aky je problem s plastovymi kockami.

Ten sneh - je to pravda, ale tu na juhozapade toho snehu nie je az tolko, aby som to lopatou neodhadzal spred domu - nejde o ziadne obrovske plochy.

Ale preco to nie je lacna cesta? Ked zratam strky a textiliu, dostavam cca 135 Sk/m2, co je podstatne lacnejsie ako akykolvek beton/betonova dlazba, pod ktoru aj tak musim dat strk. Mne to vychadza ako najlacnejsia moznost, ako ziskat funkcne a vzhladne parkovisko pre domom, a osobne je mi to sympatickejsie ako betonove plochy.

Re: Spevnene parkovisko pred RD
Ludo (8.4.2007 22:15)

Marek, ked to má byt dobre, tak to treba aj zavalcovat a makadam a štrk-no, záleží kde kolko stojí- hlavne doprava... A "plastové kocky"?, neviem o kockách, písal som o zatrávn. plast. profiloch, hromžia na nich, lebo sa im zničili na miestach, kade chodia autom, ale to múže byt výrobcom-lepšie je raz vidiet....teda konkrétne referencie si pýtat od konkrétneho výrobcu...Inak jasné, dobre spravená dlažba už volačo stojí, ale to je o inom. ja som dával makadam, ale ja zas mám k domu vyše 30 metrov cesty, takže tam pár liazok otočilo, aj valec tam valcoval celý den, tak sa mi to nazbieralo ...

Re: Spevnene parkovisko pred RD
Marek (8.4.2007 22:58)

Pardon, neviem kde sa mi tam vzali tie kocky, myslel som samozrejme zatravnovacie profily... Strku mam v okruhu 10 km habadej, takze ta doprava nic strasne nebude, akurat ten valec... No uvidime. Dakujem za rady.

Re: Spevnene parkovisko pred RD
mp (9.4.2007 19:33)

Marek, kedy si bol pri zámočku? a máš služobníctvo? Tzv. štrková cestička je: hrubá vrstva lomového kameňa, jemnejší štet, na povrchu frakcia 0-10 (mm). Na okraji skryté orámovanie. Všetko dobre uvalcované, vtedy parným valcom, dnes stačí vibračný. Na chodníkoch je vrstva drobného štrku hrubšia - 20cm, stačí na udusanej hline, burina sa odstraňuje motykou. Ak sa po ceste prejde dvakrát koňmo, s ľahkou bričkou, kočom na poľovačku, stačí prehrnúť hrabľami. Po automobile pod 1,5 tony) treba zakaždým nielen prehrabať, ale aj nahrnúť späť do stredu cesty. Viem to celkom presne, býval som v takom, a ten štrk sme každé dva, tri roky museli dopĺňať.

Re: Spevnene parkovisko pred RD
jano (9.4.2007 21:15)

to mp: vystizne.

Re: Spevnene parkovisko pred RD
martin (17.4.2007 19:10)

S tym strkom - ja som to tak nechal na jesen - ako provizorium a aj na skusku - so snehom bol problem - teraz mam travnik plny strku. Tiez je velmi podstatne, ci to mate na rovine - inak vam ten strk bude "cestovat" a taktiez ci tam mate stromy resp. iny zdroj "bordelu" svagrina ma uz 5 rokov strk (drahu tmavu zulovu drt) a listie, konariky atd. z toho nedostanente (jedine zavolat Popolusku) - takze vhodnost treba zvazit podla konkretnych podmienok. Je to ale pekne, ecofriendly, lacne a navyse je to aj bezpecne (kazdeho prichadzajuceho pocujete - skuste sa potichu prechadzat po strku).

Vaša odpoveď

*

 
*
*

Riadky sa zalamujú automaticky. V prípade potreby môžete vložiť:
- 1x [Enter] pre explicitné ukončenie riadku
- 2x [Enter] pre oddelenie odstavcov
Oddelovače sa snažte používať s mierou.

Internetové adresy v texte sa automaticky zobrazia ako klikateľné odkazy. Pokial však adresa nezačína s "www.", vždy uveďte kompletný tvar, vrátane "http://" - napr. http://google.com namiesto google.com.

Vyplňte prosím všetky položky
označené symbolom *.

eFilip PORADENSTVO
eFilip PRODUKTY

VELOX
EASYBLOK

Nanopor photokat 

 

eFilip ODKAZY
O Filipovi | Poradenstvo | Diskusie | Podujatia | Reklama © 2005 eFilip Všetky práva vyhradené. Design a programovanie Nustep.net
Prevádzkovateľ ECBA, s.r.o. neručí za správnosť uvedených informácií, ani za prípadné škody spôsobené ich použitím. Informácie sú čerpané z verejných zdrojov či zdrojov spoločností registrovaných na www.eFilip.sk