eFilip
PORADENSTVO DISKUSIE PODUJATIA

Rozren vyhadvanie

eFilip ODBER NOVINIEK


eFilip ODPORA
eFilip PARTNERI

Homepage  ›   Diskusie  ›   Voda, kanalizácia, ČOV  ›  

Otázka

Spätná kanalizačná klapka
fero (28. 5. 2008 10:00:32)

Neviem sa rozhodnúť, či mám dať spätnú klapku. Dom je nepodpivničený a vzdialenosť od kanalizácie je cca 30m. Má význam spätná klapka v mojom prípade? Je to investícia cca 2500-3000Sk.

Odpovede

Počet odpovedí: 14
Stránka: 1 / 1
Re: Spätná kanalizačná klapka
krak3n (28.5.2008 10:16)

ked vam kanalizacia zaplavi dom bude to polozka 30000 alebo aj viac za skody co nastanu ..

Re: Spätná kanalizačná klapka
steve (28.5.2008 10:21)

Nezalezi na vzdialenosti od kanalizacie. Mne sa spatna klapka osvedcila. Je dobra napr. aj proti hlodavcom.

Re: Spätná kanalizačná klapka
fero (28.5.2008 10:43)

Ja som nechcel tým povedať, že je to veľa tých 2500-3000Sk, práve naopak. Išlo mi o to, či si klapkou zbytočne nespôsobím problémy(upchávanie a pod.), predsa je to len odpor vložený do potrubia.

Re: Spätná kanalizačná klapka
Majo 2 (28.5.2008 10:44)

steve a ako vieš že to funguje ? No a ako mi zaplaví dom ak budem mať podľa projektu na dvore odovzdávaciu kanalizačnú šachtu ? Teda neviem ale si myslím že prípadný spätný chod vyrazí poklop.

Re: Spätná kanalizačná klapka
steve (28.5.2008 11:16)

viem, napr. naposledy ked na ulici cistili kanalizaciu tlakom vody, tak vo vsetkych okolitych domoch im vyrazilo sifony na umyvadlach aj na WC - sused tam zrovna sedel a hovoril, ze nebol nadseny ked mu to "oplachlo" zadok :-) Okrem toho tam mali smrad este 2dni. U nas sme ani nevedeli, ze nieco s kanalizaciou robia...

Re: Spätná kanalizačná klapka
slavo (28.5.2008 12:47)

to : steve , kde ste kupoval spatnu klapku , a akej znacky? mozte doporucit nejaky link na vyrobcu.

Re: Spätná kanalizačná klapka
steve (28.5.2008 13:02)

klapku som kupoval v zeleziarstve ENTO http://www.ento.sk Znacku si nepamatam, nevyberal som nijaku konkretnu. Nasiel som dalsie napr. aj tu http://www.sunob.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage_test&product_id=172&category_id=24&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&itemid=40

Re: Spätná kanalizačná klapka
traverse (2.5.2009 10:40)

pomoze spatna klapka aj pri odstraneni zapachu v kupelni. Vyzera to ako posladna sanca.Mam sparvene aj od odvzdusnenie kanalizacie a nic.

Re: Spätná kanalizačná klapka
Rado (28.7.2009 23:05)

tak na tu klapku by som sa asi nespoliehal proti zápachu

Re: Spätná kanalizačná klapka
rkrn (5.9.2009 17:50)

Ja mienim dat spetnu klapku vo vodorovnej polohe, len neviem ci nebude robit prilis velky odpor pri sklone potrubia cca 3-5 perc.
Nema niekdo skusenost?

Re: Spätná kanalizačná klapka
SEVAK, a.s. (22.9.2009 08:35)

Osadenie spätnej klapky na kanalizacnej pripojke dopoorucuje STN za ucelom ochrany nehnutelnosti proti zaplaveniu pri vzduti hladiny odpadovej vody vo verejnej kanalizacii v pripade ak zariadovacie predmety su umiestnene pod urovnou terenu. V pripade ze pripojeny rodiny dom ma zariadovacie predmety nad urovnou terenu osadenie spátnej klapky nema opodstatnenie. Spatna klapka nie je vzariadenie na zabranovanie sirenia zapachu. Pre zabranenie sirenia zapachu je na pripojke resp. vnutornej kanalizacii potrebne osadit zapachovu uzavierku ( Sifon, pozri stranku napr. PIPE LIFE ). zapachova uzavierka musi byt umiestnena na pristupúnom mieste aby ju bolo mozne z casu na cas vycistit.

Re: Spätná kanalizačná klapka
jozi (30.5.2010 13:01)

ako daleko od domu by mala byt umiestnena klapka, potrebujem vybudovat aj sachtu?

Re: Spätná kanalizačná klapka
SEVAK a.s. (20.6.2010 12:14)

Na vzdialenosti od domu nezáleží. Dôležitý je hlavne výber vhodnej spätnej klapky pre účel jej použitia (pre dažďovú vodu, sivú vodu, odpadovú vodu s obsahom fekálnych splaškov). Vo vyspelých krajinách EÚ sú odporúčané pre osadenie na kanalizačných prípojkách pre rodinné domy kde z nich odtekajú odpadové vody s obsahom fekálnych splaškov podľa STN typy 3, kde sa jedná o spätnú klapku resp. zariadenie zabraňujúce zaplaveniu z kanalizačných potrubí na horizontálne potrubia s automatickým zatváracím zariadením spúšťaným externe (elektricky, pneumaticky) a núdzovým zatváracím zariadením nezávislým od automatického zatváracieho zariadenia. Takáto spätná klapka však spolu so šachtou stojí cca 2400 EUR. Treba zvážiť akú úroveň ochrany nehnuteľnosti alebo suterénu potrebujeme dosiahnuť. Ak sú v suteréne umiestnené zariadenia alebo majetok ktorý je hodnotný, treba jednoznačne uvažovať s prečerpávaním, kde je zabezpečená najvyššia ochrana priestorov ktoré môžu byť zatopené vzdutou vodou z kanalizácie. Cena za zriadenie prečerpávacej stanice je v tomto prípade porovnateľná so spätnou klapkou.

Umiestnenie spätnej klapky na potrubí prípojky treba zvoliť tak, aby k nej bol zabezpečený prístup a vykonanie údržby a prípadné jej vyčistenie. Môže byť teda umiestnená aj napr. v suteréne pod podlahou alebo v šachte na pozemku pred domom.
Je tu však dôležitejšie jej umiestnenie vzhľadom na zaústenie jednotlivých stúpačiek. Ak chceme ochrániť pred vytopením suterén v ktorom máme zariaďovacie predmety (vaňa, WC...) a úroveň vzdutia v stoke siaha do úrovne výšky povaly v suteréne, potom by mala byť spätná klapka umiestnená na potrubí prípojky ešte pred zaústením stúpačky z nadzemných podlaží, aby sme nevytopili suterén produkciou odpadových vôd produkovaných v nadzemných podlažiach.

Každopádne je návrh správneho odkanalizovania nehnuteľnosti vhodné ponechať na odborníka ktorý tejto problematike dobre rozumie, pretože ak pri výstavbe rodinného domu alebo inej stavby zabudujete nesprávne potrubia a armatúry, budete s rôznymi problémami neustále zápasiť a vynakladať nemalé finančné prostriedky na ich odstránenie.

Re: Spätná kanalizačná klapka
zoltan k7 (27.1.2014 16:59)

URCITE ANO

Vaša odpoveď

*

 
*
*

Riadky sa zalamujú automaticky. V prípade potreby môžete vložiť:
- 1x [Enter] pre explicitné ukončenie riadku
- 2x [Enter] pre oddelenie odstavcov
Oddelovače sa snažte používať s mierou.

Internetové adresy v texte sa automaticky zobrazia ako klikateľné odkazy. Pokial však adresa nezačína s "www.", vždy uveďte kompletný tvar, vrátane "http://" - napr. http://google.com namiesto google.com.

Vyplňte prosím všetky položky
označené symbolom *.

eFilip PORADENSTVO
eFilip PRODUKTY
GRUNDFOS
HERZ
ECOWA čistiarne vody
BIOCLAR čistiarne vody
eFilip ODKAZY
O Filipovi | Poradenstvo | Diskusie | Podujatia | Reklama © 2005 eFilip Všetky práva vyhradené. Design a programovanie Nustep.net
Prevádzkovateľ ECBA, s.r.o. neručí za správnosť uvedených informácií, ani za prípadné škody spôsobené ich použitím. Informácie sú čerpané z verejných zdrojov či zdrojov spoločností registrovaných na www.eFilip.sk