eFilip
PORADENSTVO DISKUSIE PODUJATIA

Rozren vyhadvanie

eFilip ODBER NOVINIEK


eFilip ODPORA
eFilip PARTNERI





Otázka

Roxor v zakladových pasoch
tomas (18. 3. 2012 22:21:29)

Mám základy 800X500mm. poda je dobrá. V projekte mám armatúru do zaklad.pásov. Stavebný dozor povedal ze sú to zbytočne vyhodené peniaze. Vie mi niekto poradiť či dať armaturu alebo nie???? Ďakujem!

Odpovede

Počet odpovedí: 12
Stránka: 1 / 1
Re: Roxor v zakladových pasoch
colder (19.3.2012 05:59)

No ja som do zakladovych pasov armaruru dal a v projekte som ju nemal. Ano, vsetci si tukali do cela a dodnes sa usmievaju, ked o tom hovorime. Stalo ma to cca 20 tis SKK navyse, ale ja aspon viem, ze zaklady su pevne vystuzene.
Dovod? odstrasujuci priklad, ked chlapik chcel odizolovat mur a po odkopani zeminy sa mu pohli zaklady.
Ja si myslim, ze zaklady su zaklad. Tam netreba spekulovat.

Re: Roxor v zakladových pasoch
krak3n (19.3.2012 07:42)

ono je to o tom, mate geologicky prieskum ? nie ? tak sa projektant poistil a navrhol zaklad s ocelovou vystuzou .. mozno tamnaozajnie je treba . ale to bez znalosti podlozia nie je mozne povedat.

To co usetrite za geologa dajte radsej do toho zeleza .. t.j. priklanam sa k tomu co pise colder.

Re: Roxor v zakladových pasoch
mirec (19.3.2012 09:27)

stavba 7x11,5 ma stalo v r. 2009 železo do základov 350 € ! Naozaj si myslíte že je to taká položka pri stavbe, kde investujete cca 80 - 100 tis.€? Základy nie sú priečka, ani oká, ani obklad v kúpelni, ktorý vymeníte po 20 rokoch.

Re: Roxor v zakladových pasoch
eko (19.3.2012 14:07)

nie netreba

Re: Roxor v zakladových pasoch
marcel (19.3.2012 19:17)

daj tam to zelezo a niekam do rohu zaarmuj aj tvoj stavebny dozor.nad zakladom nevahaj.a ak sa ti nahodou podari vecsia diera,kludne ju vypln zelezobetonom.

Re: Roxor v zakladových pasoch
duri (20.3.2012 00:19)

stavebny dozor pouzi aku tu vystuz. ako tu bolo uz napisane, zaklad je zaklad, ktory uz nevymenis a ak bude problem, riesenie ta bude stat omnoho viac. dalsia vec, ze nikdy nevies aky posun pody moze hocikedy nastat. zelezo urcite nesmie chybat!!!

Re: Roxor v zakladových pasoch
Tomáš (20.3.2012 07:50)

Vidim ze tu pise sami pseudoodbornik....
Vy BLBCI, zelezo do zakladov nepatri, iba v ojedinelom pripade a to nutne staticky podlozenom. Inac su to vyhodene peniaze.
Ziadne pre istotu, lebo sused dal, JPP, zo zvyku, lebo si myslim, lebo to pomoze, lebo to nestoji vela atd...... VSETKO ZLE !!!
To musi byt uz staticky vazny dovod (velmi zle podlozie), ked treba zelezo do zakladov, co musi potvrdit statik na zaklade podlozia.
Najhorsie je este to ked stavebnik si sam rozhodne ake zelezo tam da a kde ho ulozi, napr. 8mm lebo ma dooma atd...
Treba troska poznat ake sily posobia na zaklady a v akom smere, co moze urcit iba statik a ziadny pseudoodbornik tu na nete !!!
KAPISTO????

Re: Roxor v zakladových pasoch
Tomáš (20.3.2012 07:56)

colder ty BLBEC za 20 tis. si mal radsej zobrat zenu na dovolenku !!! Ale vidim ze ty si vazis viac kusok zeleza ako svoju rodinu.
pises ze "ale ja aspon viem, ze zaklady su pevne vystuzene."
to co ty vies o tom pochybujem.... Stavim sa ze moje zaklady bez vystuze su pevnejsie ako tvoje s vystuzou, a to som usetril 20tis.

Re: Roxor v zakladových pasoch
Tomáš (20.3.2012 08:05)

aby som aj odpovedal dopytujucemu:
tomas, ked v projekte statiky mas, ze tam armaturu treba, tak ju tam treba, ak nie tak nie, chapes? Co povie stavebny dozor to je druhorade. V zodpovednosti na 1. mieste je statik.
Ak dozor nerespektuje statika, treba ho vyhodit ! Ak si si vybral blbeho statika co sa udrel len po bruchu a povedal ze tam to treba je uz tvoja chyba....to je vsetko

Re: Roxor v zakladových pasoch
keso9 (20.3.2012 22:31)

ak je pôda skutočne dobrá, stavebný dozor má pravdu. 800 je v dobrej pôde úplne v pohode dostatočná hĺbka bez železa

Re: Roxor v zakladových pasoch
Zsolt illés (23.3.2012 15:15)

Je dóležité lebo ti po čase asi 30-40 rokov móže nastať únava materiálu v betone, a praskne ti základ!! A ked ti praskne základ tak aj múrivo a budeš nadávať naseba že si chcel ušporiť 2-3000 euro.
Dozor lahko rozprává nie sú to jeho peniáze ale kde bude vtedy ak ti nedaj bože fakt praskne základ??? Zsolt 0902426893

Re: Roxor v zakladových pasoch
Merkur (1.4.2012 19:40)

Tomas, ja uz mam stavbu uspesne za sebou, bol som si sám dozorom aj stavebníkom a odporúčam ti jednu vec - používaj starý sedliacky rozum. Nie to čo povedal sused, ale rozumne sa pozrieť na to čo idem robiť. Pretože dnes všetci robia tak, akoby nastala nová doba fyzikálna. Všetko treba mať naraz 3-krát predimenzované, veď čo keby. Tzn., keď naši rodičia stavali domy v 60tych a 70tych rokoch a dodnes tie domy stoja bez železa v základoch a iných novodobých "superdrahých kravín", tak aj keď sa to niekomu nepáči, tie isté zákonitosti, pnútia a fyzika platí aj teraz. V tvojom prípade by som urobil základy 800x500 a iba ak staváš na močiari, starých návozoch, alebo podobných nestabilných plochách, tak by som dal naspodok železné výstuhy. Inak určite nie. Peniaze budeš ešte potrebovať - to mi ver :).

Vaša odpoveď

*

 
*
*

Riadky sa zalamujú automaticky. V prípade potreby môžete vložiť:
- 1x [Enter] pre explicitné ukončenie riadku
- 2x [Enter] pre oddelenie odstavcov
Oddelovače sa snažte používať s mierou.

Internetové adresy v texte sa automaticky zobrazia ako klikateľné odkazy. Pokial však adresa nezačína s "www.", vždy uveďte kompletný tvar, vrátane "http://" - napr. http://google.com namiesto google.com.

Vyplňte prosím všetky položky
označené symbolom *.

eFilip PORADENSTVO
eFilip PRODUKTY

Veľa odpovedí na svoje otázky nájdete aj medzi produktami firiem

PORFIX pórobetón
XELLA pórobetón
HELUZ
WIENERBERGER Slovenské tehelne
VELOX
NIKO MGU 1.8
IKO šindle
TONDACH
KM BETA, s r.o.
RUUKKI
› SIKA

eFilip ODKAZY
O Filipovi | Poradenstvo | Diskusie | Podujatia | Reklama © 2005 eFilip Všetky práva vyhradené. Design a programovanie Nustep.net
Prevádzkovateľ ECBA, s.r.o. neručí za správnosť uvedených informácií, ani za prípadné škody spôsobené ich použitím. Informácie sú čerpané z verejných zdrojov či zdrojov spoločností registrovaných na www.eFilip.sk