eFilip
PORADENSTVO DISKUSIE PODUJATIA

Rozren vyhadvanie

eFilip ODBER NOVINIEK


eFilip ODPORA
eFilip PARTNERI

Homepage  ›   Diskusie  ›   Vykurovanie, ohrev vody, kotly  ›  

Otázka

teplá voda
janka (8. 9. 2006 14:08:32)

Neviem sa rozhodnúť, či ohrievať vodu elektrinou alebo plynom. Viete mi niekto povedať koľko elektriny a koľko plynu potrebujem na ohriatie 200 l teplej vody?
Potom to ako v takom zásobníku funguje? Keď sa teplá voda odpustí a doplní sa studená, tak sa to zmieša a ohrieva sa to zasa nanovo?
Ďakujem, som úplný laik

Odpovede

Počet odpovedí: 10
Stránka: 1 / 1
Re: teplá voda
krak3n (8.9.2006 14:30)

Voda potrebuje na ohriatie rovnake mnozstvo energie .. a je jedno ci to bude plyn ci elektrika. Rozdiel je v cene energii a v stratach ktore ohrev ma. Ak mate plyn na kurenie, je ekonomickejsie pouzit vyrobu TUV na plyn. Totiz .. 1kWh z plynu je za cca 1.6Sk so stratami pri ohreve povedzme 2Sk. Elektrika u VSE pri najlacnejsej sadzbe AKU 2.14Sk + straty ... Porovnajte s vasim elektrorozvodnym podnikom .. (neratam vsak este fixne poplatky ci uz u SPP alebo VSE). Pokial ide o ohrev TUV v zasobniku, vyuziva sa to, ze tepla voda v zasobniku ide vdaka nizsej hustote nahor . t.j. studena sa dopusta zospodu a zhora sa odobera tepla voda. Miesanie teda nenastava resp. nie je nejake obrovske Vyhrevne teleso (ci uz elektricak spirala alebo primarny okruh od kotla ) je niekde dole a zohrieva studenu pripustenu vodu ktora stupa hore. Ono zas ale zalezi od zsobnika, nakolko napr cirkulacny okruh premiesa aj vodu v zasobniku. Dalsia z veci je zasobnik kotry ma viac telies na ohrev . napr od solaru, od kotla na plyn a moze mat dokonca aj elektricku spiralu. Vzdy ale plati . zasobnik musi mat dobru tepelnu izolaciu. to je to miesto, ktore na ekonomickost prevadzky ma najpodstatnejsi dosah. NAkonei vypocet pre tych 200l. Povedzme zasobnik sme prave napustili studenou 14 stupnovou vodou, a zohrejeme ho na 64 stupnov .. t.j. 50 stupnovy rozdiel. Aby sa voda (1l) zohriala o 1 stupen je jej treba dodat cca 4200J. potrebujeme teda dodat 200*50*4200J. To je 42MJ. 1kWh je 3.6MJ. 200l teda o 50 stupnov zohreje prave 11.7kWh. toto cislo teraz vynasobte za cenu .. pri elektrike to bude ccca *2.2 a pri plyne cca 15Sk za 1m3 plynu a 1m3 plynu je priblizne 9kWh. Plyn teda cca 20Sk elektrika cca 22Sk .. (toto je pre "idealny stav" ) Ale .. zalezi od toho aku mate sadzbu .. toto som ratal pre AKU od VSE .. v nizkej tarife.

Re: teplá voda
mp (8.9.2006 15:53)

Druhé hľadisko je v tom, ako sa zohriata voda rozvádza k miestu spotreby. ak je to viac ako 3m, už sa dá uvažovať o cirkulácii alebo o el. prietokovom.

Re: teplá voda
Jana (8.9.2006 20:29)

Ďakujem a teraz už úplne neviem pre ktorú alternatívu sa mám rozhodnúť.

Re: teplá voda
Miko (8.9.2006 23:54)

Ak nemáte takzvaný nočný prúd, / dvojtarifné hodiny / a máte plyn, lepší bude ohrev teplej vody plynom.

Re: teplá voda
Jana (9.9.2006 15:29)

Ďakujem všetkým, trochu som sa viac začítala do diskusií a začínam vážne uvažovať o ohreve vody slnkom - kolektory + doplnok asi ten plyn, lebo nemám nočný prúd a počula som, že už sa to ani nedá vybaviť.

Re: teplá voda
esde (12.9.2006 12:08)

>počula som, že už sa to ani nedá vybaviť. Co je to za nezmysel? Zastavte sa v nejakej kancelarii elektro-rozvodnych zavodov a spytajte sa. Taketo "pocula som" vam nepomoze.

Re: teplá voda
Jaron (13.9.2006 14:50)

samozrejme že sa tarif na nočný prúd dá vybaviť, treba len zabezpečiť určité technické opatrenia, ktoré môžu dosť stáť

Re: teplá voda
Jana (13.9.2006 20:39)

Jaron - aké technické opatrenia? Prosím ...

Re: teplá voda
krak3n (14.9.2006 10:10)

pre AKU sadzbu ziadne .. pre komplet sa vyzaduje blokovanie odberu zariadeni ktore mozu ist len na nizku tarifu (bud HDO alebo hodiny). Ale tieto technicke otazky a dalsie veci si musite prejednat s vasim elektrorozvodnym podnikom.

Re: teplá voda
pankratz (27.9.2006 21:14)

Samozrejme, že najlepšie je naspojiť solárne články do okruhu. Je to nákladné, ale vzhľadom na zvyšovanie ceny energií sa to rýchlo vráti. A ešte nevýhoda akumulačného ohrevu na nočný prúd je, že večer alebo už popoludní nemáte teplú vodu, Výhodnejšie je, ak máte zemný plyn , je prietokový plynový bojler. Máte teplú vodu hneď a kedy potrebujete. A zbytočne sa neochladzuje, tak, ako pri akumulačnom ohreve.

Vaša odpoveď

*

 
*
*

Riadky sa zalamujú automaticky. V prípade potreby môžete vložiť:
- 1x [Enter] pre explicitné ukončenie riadku
- 2x [Enter] pre oddelenie odstavcov
Oddelovače sa snažte používať s mierou.

Internetové adresy v texte sa automaticky zobrazia ako klikateľné odkazy. Pokial však adresa nezačína s "www.", vždy uveďte kompletný tvar, vrátane "http://" - napr. http://google.com namiesto google.com.

Vyplňte prosím všetky položky
označené symbolom *.

eFilip PORADENSTVO
eFilip PRODUKTY

Veľa odpovedí na svoje otázky nájdete aj medzi produktami firiem

UNIVENTA, s.r.o.
PROTHERM, s.r.o.
HERZ
DEVI s.r.o.
MITSUBISHI ELECTRIC
NETSYSTEMS a.s.
AB THERM
FONTES
› ROGICOM
GRUNDFOS - čerpadlá

Položte svoju otázku aj profesionálom poradenských centier firiem

›› otázka firmám
eFilip ODKAZY
O Filipovi | Poradenstvo | Diskusie | Podujatia | Reklama © 2005 eFilip Všetky práva vyhradené. Design a programovanie Nustep.net
Prevádzkovateľ ECBA, s.r.o. neručí za správnosť uvedených informácií, ani za prípadné škody spôsobené ich použitím. Informácie sú čerpané z verejných zdrojov či zdrojov spoločností registrovaných na www.eFilip.sk