eFilip
PORADENSTVO DISKUSIE PODUJATIA

Rozren vyhadvanie

eFilip ODBER NOVINIEK


eFilip ODPORA
eFilip PARTNERI

Otázka

RAŠELINOVÉ BRIKETY
sloven (8. 3. 2006 9:15:27)

Ak by mal niekto záujem o NOVINKU na Slovenskom trhu "RAŠELINOVÉ BRIKETY" - ekologické pevné palivo budúcnosti.
Poskytnem podrobnejšie informácie.

Odpovede

Počet odpovedí: 29
Stránka: 1 / 2
Re: RAŠELINOVÉ BRIKETY
krak3n (8.3.2006 09:43)

ehmm nebolo by lepsie napisat sem uz nejake podrobnejsie informacie ? skuste to please napisat tak, aby to nebolo ako reklama .. ale fakty

Re: RAŠELINOVÉ BRIKETY
sloven (8.3.2006 11:04)

No viete my sme sa ako prví začali zaoberať spaľovaním rašelinových brikiet ako EKOLOGICKÉHO PALIVA a preto s tým máme na Slovenskom trhu pravdepodobne najlepšie skúsenosti. Keďže som na portáli našiel článok, v ktorom sa spomína spaľovanie rašelinových brikiet tak ponúkam k tomuto palivu bližšie informácie (skúsenosti, rozbory, kontakty, atď) a to je všetko.

Re: RAŠELINOVÉ BRIKETY
Franco (8.3.2006 11:33)

mam taky pocit, ze toto neni portal na reklamu... ked celkom tak moc info ste tu nedali.

Re: RAŠELINOVÉ BRIKETY
sloven (8.3.2006 13:12)

Nejaké informácie:
- výhrevnosť 17,25 MJ/kg pri vlhkosti 12,4%,
- výhrevnosť v suchom stave 20 MJ/kg,
- celkový obsah síry 0,18%,
- obsah popola 11,4%,
- obsah prchavých látok 60,5 %,
- popol je možné použiť ako hnojivo,
- radí sa k Biomase (z neobnoviteľných zdrojov),
- výborne horí aj v splyňovacích kotloch.

Re: RAŠELINOVÉ BRIKETY
Lubos (8.3.2006 14:25)

Dá sa to spaľovať aj v krbovej vložke ?

Re: RAŠELINOVÉ BRIKETY
BIROŠ Jozef (8.3.2006 16:00)

Rašelinové brikety horia krásne vo všetkých kotloch, kde sa môže spaľovať uhlie, drevené brikety, drevené peletky, či koks. Samozrejme krásne horí aj v krbovej vložke. Spôsob zapaľovania je podobný ako u uhlia, teda potrebuje zápalnú teplotu, trošku "rozkúriť" drevom, či nejakým "podpaľačom"
Je ddobré sa pýtať na pôvod brikiet, nakoľko boli dovezené aj z oblasti Ukrajiny a tie boli kvalitatívne horšie, narp. majú viacej popola, majú agresívnmejší zápach, majú viacej emisií a sú veľmi krehké ! skôr sa rozpadávajú. Naopak výborné paramtre ukazjú dovezené z Bieleoruska a Ruska, ktoré sú vody odpudivé a vydržia aj na daždi.

Re: RAŠELINOVÉ BRIKETY
RP (8.3.2006 16:01)

cena ?

Re: RAŠELINOVÉ BRIKETY
ok (9.3.2006 08:02)

Biomasa patri medzi obnovitelne zdroje a nie medzi neobnovitelne. Dalsia vec je cena. Teraz je to super, oplati sa. Ludia si nakupia potrebne technologie na spalovanie (kotly a pod) zacnu to pouzivat a zrazu pojde cena hore. A budeme tam, kde sme aj teraz. Podobne paliva z biomasy sa vyrabaju z rady dalsich surovin (drevnu odpad, kora, piliny, slama, kukurica a pod.) a vsetko je to o tom istom. Teraz je to lacne, pokial to nikto nema. Akonahle vzrastie spotreba, vzrastie aj cena. Vid odpadove drevo. Mame krbovu vlozku a po s casom narasta problem s dostupnostou dreva. Pred 5 rokmi nam ho davali z pily skoro zadarmo a nebol problem. Teraz uz ziadne drevo nemaju a ak maju tak za take ceny "de-luxe". Ale nastastie sa im na to mozem vykaslat, v krbe si kurim len imidzovo a na energie na vykurovanie miniem 500Sk/mesiac. V dome mam 22 C. Kurim plynom - v zime 4-8m3 / den. Ked zakurim v krbe tak polovicu. Mojim heslom je: najlacnejsie teplo je take, ktore nepotrebujem, teda to ktore mi neujde vo forme tep. strat. Teda nizke tep. straty budovy su zakladom nizkych prevadzkovych nakladov. A tep. straty podla STN su prestupom a vetranim. Ako obmedzit jedny aj druhe dnes uz vie kazdy.

Re: RAŠELINOVÉ BRIKETY
BIROŠ Jozef (9.3.2006 08:05)

cena sa pohybuje podľa miesta predaja napr. v Čiernej nad Tisou sa predávapo 2600.- Sk s DPH, v Spišskej Novej Vsi po 3500.- Sk s DPH - výber, netriedené, kde sú aj zlomené kúsky po 3300.- TONA. Okrem toho v Sp. N.Vsi vyrábame peletky na báze 50 % pilín a 50 % rašeliny. Peletky sú v cene 3800.- Sk bez DPH balené v 25 kg vreckách. Inak brikety sú budď voľne ložené, alebo v BIG-BEGOCH, prípadne vo vreciach po cca 60 kg.
Hlavnú rolu tu zohráva doprava.
Ak by bol odber vo väčšom množtsve cena sa vypočíta podľa miesta odberu a ceny prepravy. Základom je cena na slovnskej hranici, ktorá je cca 1900 - 2000 Sk podľa kurzu Sk.

Re: RAŠELINOVÉ BRIKETY
ok (9.3.2006 08:08)

Este aby som nezabudol. Teraz uz ked viete v com spociva podstata nizkych prevadzkovych nakladov, tak o tom nikomu nehovorte, pretoze ked to bude mat kazdy a kazdy bude spalovat v zime 4-8m3 plynu namiesto 20-30 m3/den tak stupne cena plynu na 40Sk/m3 a zase budeme tam, kde sme teraz. Cela ekonomika statu je postavena na urcitych prijmoch, ktore su okrem ineho aj z energii a ten obnos penazi vo forme zisku sa VZDY musi dostavit aspon rovnaky.

Re: RAŠELINOVÉ BRIKETY
BIROŠ Jozef (9.3.2006 08:20)

Pre OK - tak za 1. zle si pochopil - biomasa je rýchle obnoviteľný zdroj energie - to vie každý, ale rašelina nie je rýchle obnovitelný zdroj energie, lebo sa vytvára 200 tis. rokov.
za 2. že zateplením je úspora energie, nie je žiadna novinka, veď ako usporiť energiu je celý systém, od zateplenia, cez solárne systémy, cez geo teplo, až po klasické vykurovanie. Dokonca prepojenie na zdroj, ktorý je práve výhodný riadi počítač. Takže nič nové na svete.
za 3. pri spotrebe plynu cca 6 m3 za deň je to suma 72.-Skx3´=cca 2 160.- Sk. To znamená že si vykuruješ iba jednu miestnosť, dokuruješ krbom a zatepľuješ byt. O to práve ide, ponúkať ľuďom alternatívy, ktoré im ušertia teplo a sú aj EKOLOGICKÉ!

Re: Biroš Jozef
ok (9.3.2006 10:21)

Za 1. To ze raselina nie je obnovitelny zdroj som si naozaj neuvedomil, ale potom na druhej strane je to o to horsie (vid ostatne neobnovitelne zdroje ako napr. ropa). Za 2. uspory energie - nie su ziadnou novinkou. Aj to je pravda, ale netvrdil som ze to novinka je. Prave naopak, napisal som ze to uz dnes vie kazdy. Za 3. Ano pocitate to dobre, len ste to nedopocitali do konca. Tych 6m3 je vo vykurovacej sezone, ktora je pri NED 3-4 mesiace. Takze cca 2200 x 3 = 6600 / 12 mes = 550 Sk/mesiac (az 730 Sk pre 4 mesiace). Za rok to budem vediet presne. A okrem toho vykurujem 190m2 zastavanej plochy na 22 C a s nocnym utlmom na 21 C. Chcem sa ale Vas opytat jednu vec. Viete mi zarucit cenu 3500Sk/tona s DPH (ako pisete) + percento realneho narastu priemernej mzdy pocas doby najblizsich 20 alebo 50 rokov? Z 1 tony ziskate ako pisete cca aspon 17 000 MJ a 3500Sk/tona. Ked to porovnam s plynom a cenou 12Sk/m3, tak to vychadza cca o menej ako polovicu lacnejsie. Takze keby som spaloval peletky, platil by som cca o 250 az 350 Sk menej, ako platim teraz za plyn s kt. nemam ziadne starosti, ako si ho dopravim domov a ako casto ho budem musiet do kotla prikladat. Stoji mi to za tie peniaze?

Re: RAŠELINOVÉ BRIKETY
ok (9.3.2006 10:30)

Pre lepsi zrozumitelnost pisem vypocet: Vyhrevnost peletiek cca 17MJ/kg. 1 tona stoji 3500Sk a ziskam z nej teda 17000MJ. Za rovnake peniaze teda z 3500Sk mam 291 m3 pri cene 12Sk/m3. Ziskam z nich 291 x10 = 2910 kWh. 2910kWh = 10476 MJ. Ked to vydelim 1000, tak mam pomer 17 ku 10. Preto menej ako polovica. Otazka je, kolko bude stat za 10 rokov plyn a kolko peletky? Preto ta pripomienka ohladom garancie ceny. Urcite to bude vzdy lacnejsie ako plyn, lebo su tam dalsie naklady s dopravou a prevadzkou. Keby som mal vyssiu spotrebu energie napr. 5 nasobne, usetril by som mesacne 1250 az 1750 Sk. To by som uz asi o tom uvazoval. Ale to malo tepla, ktore potrebujem uz mi je prakticky jedno z akeho zdroja ziskam. 250 az 350Sk / mes uz nehra az taku rolu.

Re: RAŠELINOVÉ BRIKETY
BIROŠ Jozef (9.3.2006 10:35)

Pre OK. Nuž ja Vás naozaj nechecm o ničom presviedčať. Tu si treba uvedomiť jednu vec. BIOMASA je palivo, ktorá vystupuje do popredia hlavne z dôvodu, že je tzv poruke, že je blízko, že ekologia netrpí ako pri fosílnych palivách, napr. aj emisie CO2 pri zemnom plyne sú vyššie ako u biomasy. a napokon prečo sa biomasa propraguje?, že sa tu vie spotrebovať všetok poľno a lesný odpad. Sú tu však problémy so skladovaním, výrobou, napr. štiepky, slamy, či iných tzv. energetických rastlín. Preto si myslíme, že rašelinové brikety - ke´dže je rašeliny na územiach Ukrajiny, Bieloruska a Ruska na 10 000 rokov a nie na 50 ako u ropy je palivom prechodného obdobia, resp. AKO DOPLNOK ku spaľovaniu biomasy. Súhlasím, že pri nízkej spotrebe zemného plynu to nemá význam. Pozrite si však tabuľku napr.na tejto stránke na ceny energií na Slovensku, pričom je tam skreslená cena uhlia, nakoľko v obchodoch s palivami sa uhlie predáva od 3200.- Sk hore!! a podobne je to s palivovým drevom. Inak u peltiek existuje tzv. automatické kotly, do ktorý si dáte do zásobníka peletky a na 5 dní nemusíte nič robiť. Po 5 dňoch doplnite zásobníka a vysypete popol do záhradky ako HNOJIVO!!! Toť vsjo

Re: RAŠELINOVÉ BRIKETY
BIROŠ Jozef (9.3.2006 10:40)

Ešte na dôvažok - v súsčasnej dobe sú v predaji kotly tzv ssplyňovacie, kde biomasa iba "tlie" plyn z nej sa vháňa do trysiek, kde horí ako tzv. svietiplyn. To asi tiež viete, no a preto je rozdiel, že sa tu vytvára menej skleníkových plynov a horenie reguluje počítač. Táto technika sa zdokonaľuje veľmi rýchlo a poľno odpadu je dosť stále na blízku. Preto aj my považujeme rašelinu a brikety ako DOPLNOK k miestnej biomase!!!

Vaša odpoveď

*

 
*
*

Riadky sa zalamujú automaticky. V prípade potreby môžete vložiť:
- 1x [Enter] pre explicitné ukončenie riadku
- 2x [Enter] pre oddelenie odstavcov
Oddelovače sa snažte používať s mierou.

Internetové adresy v texte sa automaticky zobrazia ako klikateľné odkazy. Pokial však adresa nezačína s "www.", vždy uveďte kompletný tvar, vrátane "http://" - napr. http://google.com namiesto google.com.

Vyplňte prosím všetky položky
označené symbolom *.

eFilip PORADENSTVO
eFilip PRODUKTY

Veľa odpovedí na svoje otázky nájdete aj medzi produktami firiem

ZSE, a.s.
THERMOSOLAR
UNIVENTA, s.r.o.
SCHÜCO
REGULUS
MITSUBISHI ELECTRIC
NETSYSTEMS a.s.
BOSCH, divízia Junkers
HERZ
KRAMPL & Co

Položte svoju otázku aj profesionálom poradenských centier firiem

››› Otázka pre firmu 

eFilip ODKAZY
O Filipovi | Poradenstvo | Diskusie | Podujatia | Reklama © 2005 eFilip Všetky práva vyhradené. Design a programovanie Nustep.net
Prevádzkovateľ ECBA, s.r.o. neručí za správnosť uvedených informácií, ani za prípadné škody spôsobené ich použitím. Informácie sú čerpané z verejných zdrojov či zdrojov spoločností registrovaných na www.eFilip.sk