eFilip
PORADENSTVO DISKUSIE PODUJATIA

Rozren vyhadvanie

eFilip ODBER NOVINIEK


eFilip ODPORA
eFilip PARTNERI

Otázka

trojfazovy chranič obludne jednoduche riešenie
timo (26. 1. 2010 16:09:45)

zdravim všetkych elektrikarov a odbornych prehliadačov. opat sa vyskytol paskvil v montaži trojfazovych chraničov do rodinnych domov ako jedinej možnej najjednoduchšiej variante ,kde sa najprv nasadi trojfazovy chranič a za nim sa napoja všetky ističe v dome.vysledkom tohto super riešenia je to že v pripade odpojenia vodičaPEN na privode do chraničaalebostraty je vyhorenie všetkych spotrebičov v zasuvkach zapojenych.tam sa totiž objavi 400V v dvoch s troch ks.riešenie je proste.za trojfazovy chranič v žiadnom pripade nepripajate jednofazove ističe,ak si chcete uchranit svoje nervy a peniaze majitela domu.ved tri jednofazove chraniče su lacnejšie ako lcd,pračka,kotol,chladnička atd.

Odpovede

Počet odpovedí: 95
Stránka: 1 / 7
Re: trojfazovy chranič obludne jednoduche riešenie
Martin (26.1.2010 17:29)

Hlúposť.

Tento prípad sa môźe stať, ale aj to len vo výnimočných prípadoch aj v inštalácií TN-C, kde nie je žiaden chránič. Vo väčšine prípadov však je verejná sieť NN uzemnená každých 100 m (aj distribútor sa chráni proti náhodnému prerušeniu jeho PEN vodiča) a tým pádom PEN vodič z inštalácie si najde cestu cez uzemnenie vodovodu, či kúrenia. Takto vzniknutá provizórna zem je však väčšinou nestála a napätie kolíše a tak potom môžeme mať v zásuvke 230 V aj združené napätie 400 V, ktoré sa tam zavlečie cez iné zapnuté spotrebiče napájané z inej fázy a spotrebiče môžu zhorieť.

U sústavy TN-S vodič PEN rozdelujeme na PE a N a tento bod uzemňujeme do 15 ohmov. V prípade prerušenia PEN vodiča na prípojke sa z inštalácie stáva sieť TT . To znamená, že aj jeden hlavný prúdový chránič (FI 30mA) bude schopný vypnúť tak, aby nedošlo k poškodeniu spotrebičov.
Iný prípad je, ak sa v inštalácií TN-S preruší vodič N. Vtedy sa naň dostané iná fáza cez zapnutá spotrebiče a ak je celková záťaž nesymetrická môže sa v obvode jednofázových zásuviek (230 V) objaviť vyššie napätie až 400 V. Toto zvýšené napätie potom môže poškodiť jednofázové spotrebiče na 230 V.
Je však veľký omyl si myslieť, že ak dám na každú fázu, alebo obvod samostatný chránič tak mám vyhraté.

Re: trojfazovy chranič obludne jednoduche riešenie
Mirčo (27.1.2010 06:35)

Timo a Martin. Podajte si ruky a venujte sa niečomu inému. Elektrine radšej nie. Mali by vás izolovať. Alebo uzemniť?

Re: trojfazovy chranič obludne jednoduche riešenie
janec (27.1.2010 07:13)

Timo a Martin:

Vaše znalosti základných princípov elektrotechniky sú "obludné"...

Chlapi, radšej tam hoďte spiatočku, lebo ak budete naďalej zotrvávať vo svojich bludoch, mohli by vás exkomunikovať zo spoločnosti elektrotechnikov :-))).

Kašlite na to, poďte sa baviť o týchto hnusných mrazoch, čo momentálne panujú :-))).

Martin,

Teba beriem ako rozvoďáka (dedukujem z Tvojich príspevkov v predchádzajúcich diskusiách). Prečítaj si, čo si napísal, mrkni do noriem, príp. do Kremničana, a oprav sa, si predsa elektrikár, preboha ...

Re: trojfazovy chranič obludne jednoduche riešenie
krak3n (27.1.2010 07:47)

mirco a janec: zial . problemom je to, ze sice skritizujete pispevok.. ale nevysvetlite chyby, ktore v tom prispevku boli... Takze pokojne si niektom pomysli, ze jaj .. martin to pise dobre . len zloprajnici mu to spochybnuju ...

Re: trojfazovy chranič obludne jednoduche riešenie
janec (27.1.2010 08:31)

Kraken:
okolo obeda odpoviem, teraz som zaneprázdnený niečim iným. budem mimo compu ...Zatiaľ čus ...

Re: trojfazovy chranič obludne jednoduche riešenie
htc (27.1.2010 09:05)

janec som zvedavy co vypotis

Re: timo, Mirčo, janec
Martin (27.1.2010 10:30)

Tak poďte odborníci, ukážte sa.

Re: trojfazovy chranič obludne jednoduche riešenie
janec (27.1.2010 11:53)

Tak chlapci moji, pekne po poriadku a doradu jeden za druhým:

timo:
podľa Tvojho príspevku vidno, že nemáš základné znalosti z elektrotechniky. Funkcia a dôvod použitia prúdového chrániča Ti nič nehovorí, prvý Kirchhoffov zákon použitý v každom prúdovom chrániči (aj v tom, ktorý bol vyrobený v KĽDR) - je podľa Teba asi prežitok z 19. storočia :-))). Vyhlasuješ veci, ktorým sa každý zdatný elektrikár iba zasmeje ...
Preto sa ďalej Tebou už nebudem zaoberať, tipujem Ťa na nejakého náturistu alebo "nedajbože" vzdelaného v odbore elektro, ale potom beda všetkým, u ktorých budeš niečo robiť na elektrike ...

htc:
Na Teba sa tiež nedá reagovať, ak by si sa tomu rozumel, čo vypotil timo, Tvoj príspevok by nebol na mňa ale tima ...

Martin:
Od problému nepochopenia funkcie a spôsobu zapojenia prúdového chrániča timom si odbočil k témam, ktoré hovoria o niečom inom. Netvrdím, že nemáš pravdu napr. s tým prerušením N - vodiča v TN-S, ale platí to iba pri prerušení hlavného prívodu od elmera po ističovú skriňu v dome, kde idem separé s PE a N. Pri prerušení N iba v 1 okruhu v dome to už napr. neplatí ...
Ale problém je v tom, že Ty a ani timo nechápete, na čo slúži prúdový chránič.

Na ochranu spotrebičov prúdový chránič neslúži a preto ich ani v tých prípadoch čo popisuješ, nechráni ...

Beriem Ťa za elektrikára, napíš mi teda, aký je rozdiel vo funkcii vodiča PE a prúdového chrániča v inštalácii rodinného domu z hľadiska chránenia. Tam sobáka zakrýta ...

Ideš ...

Re: trojfazovy chranič obludne jednoduche riešenie
Rubbi (27.1.2010 12:26)

Chlapci tak staci ak mam na tom vstupe trojfazovy chranic stvorpolovy ?
Alebo ako ?

Re: trojfazovy chranič obludne jednoduche riešenie
krak3n (27.1.2010 12:31)

Hmm .. myslim, ze bol dobry umysel upozornit na isty probs s prerusenim PEN a moznym narastom napetia na pripojenych zariadeniach.

Samozrejme prudovy chranic si to odskakal nechtiac :) Ten nie je urceny na ochranu zariadeni pri prepetiach (bez ohladu na to ci sa jedna o normalne prepetie medzi fazou a N od elektrarni, alebo po preruseni PEN ci akomkolvek inom prepetovom stave). Dokonca by bolo lepsie povedat, ze prudovy chranic nemontujeme na ochranu zariadeni ale hlavne pre ochranu osob, ktore s nimi narabaju.

Pokial si xcete chranit drahsie zariadenia, neostava nic ine ako osadzovat dom zasuvkami s integrovanou D prepetovkou .. a aj na vstupe domu pouzit B+C prepetovku ... Pri TN-C stacia 3ks t.j. kazda faza ma svoju .. ale ak uz mate v mieste instalovania B+C prepetoviek rozdelene PE a N pribudne dalsia prepetovka aj pre N. Mimochodom.. oplati sa na mieste tychto prepetoviek spravit si vlastne poriadne zemnenie - viac montazny navod prislusnych prepetovek.

Su zname pripady ked vdaka "odpojenemu" zmeneniu - neviem ako sa take moze stat .. ale stava sa - strielali zariadenia v domoch na celej ulici, ja som to zazil len v jednej rozsiahlejsej budove, kde tiez niekto "odborne" porusil PE aj N - detial nepoznam - pripojenie a cast za riadeni si to odsakala skor ako zaregovali istice na prudovy naraz co to spravilo.

Este jedna vec .. nezabudajte ze ani B+C pepetovka + D cko v zasuvkach nemusi spolahlivo ochranit zariadenie ... Prepetie resp. velky napetovy rozdiel nemusi zariadenie poskodit zo vstupu napajania ale mnohokrat to pride napr. pre telky z antenneho zvodu atd.

Re: trojfazovy chranič obludne jednoduche riešenie
janec (27.1.2010 12:50)

Kraken,

téma je, ako timo prišiel na to, že trojfázový prúdový chránič na rodinnom dome je obludnosť a nemožno zaň pripájať jednofázové ističe :-)))). A že doň ide vodič PEN :-)))))))))))))))))))))))))))))))).

Skús reagovať na príspevok "vynálezcu" tima.

Martin - ideeéééš - alebo Ti zvlhol prach ?!?!

Rubbi,

pošli na seba kontakt - pošlem Ti schému zapojenia s prúdovým chráničom na celý dom, chránič si kúpil dobrý, lren ho vhodne zapojiť :-))). Otázka je, či je vhodné dať na chránič celý dom alebo len obvody v priestoroch so zvýšeným nebezpečenstvom úrazu elektrickým prúdom.

Re: trojfazovy chranič obludne jednoduche riešenie
Rubbi (27.1.2010 13:22)

to janec
cernyr@orangemail.sk
dakujem

Mam 5 kablovu sustavu so zemniacou svorkou v dome , napojenou na hromozvodovy zemnic .

Re: trojfazovy chranič obludne jednoduche riešenie
janec (27.1.2010 13:36)

Rubbi,

pripravím Ti výkres, zajtra ho dostaneš.

Čau.

Re: janec
Martin (27.1.2010 16:52)

Timo tu vystupuje ako osoba problému znalá a preto predpokladám, že jemu, ani tebe nemusím v mojom prvom príspevky vysvetľovať, že prúdový chránič dokáže vyhodnocovať rozdielový prúd v pracovných vodičoch obvodu. Ak však dôjde k vzniku nadprúdu v pracovných vodičoch tak prúdový chránič nevyhodnotí tento stav ako poruchu a preto je nutné do obvodu zaraďovať aj nadprúdovú ochranu.
Túto vlastnosť chrániča som v mojom prvom príspevku nespochybnil ani ja, ale ani Timo vo svojom upozornení. Takže sa netvár, že jedine ty chápeš na čo slúži prúdový chránič.

Timovo upozornenie bolo, že ak je zapojený jeden spoločný trojfázový chránič a za ním sú zapojené všetky ističe v dome tak môže dôjsť pri prerušení PEN vodiča na prípojke k situácií, že vyhoria všetky spotrebiče v dome.
Ja som reagoval, že toto zapojenie jedného spoločného chrániča nespôsobí vyhorenie spotrebičov pri strate PEN vodiča na prípojke. V mojom prvom príspevku som sa potom snažil objasniť problematiku, kedy k vyhoreniu spotrebičov môže dôjsť a to ako v sieti TN-C tak aj v sieti NT-S. Takže som nikde neodbočil ako tvrdíš, stále preberáme VYHORENIE SPOTREBIČOV, ale nie z dôvodu vymyslenej príčiny nesprávne umiestneného chrániča ako píše Timo.
Ja tvrdím, že k vyhoreniu spotrebičov v inštalácií TN-S môže dôjsť, ale nie pri odpojení PEN vodiča na prípojke a použitím spoločného chrániča, ale dôjde k tomu pri odpojení N vodiča. Je samozrejmé, že aby spotrebiče vyhoreli musí dôjsť k odpojeniu spoločného N vodiča a nie k prerušeniu N vodiča v jednom okruhu, (to nechci po mne, aby som sa tak podrobne rozpisoval len kvôli tebe).

Tebe určite vadí v mojom príspevku veta :
„To znamená, že aj jeden hlavý prúdový chránič (FI 30mA) bude schopný vypnúť tak, aby nedošlo k poškodeniu spotrebičov“
Tak tú vetu napíšem ešte raz a jasne :
To znamená, že aj jeden hlavý prúdový chránič (FI 30mA) bude schopný vypnúť tak, aby jeho vypnutím nedošlo k poškodeniu spotrebičov.
Tým myslím to, že ak dôjde k odpojeniu PEN vodiča na prípojke a ak má bod rozdelenia dostatočné uzemnenie nebude mať toto prerušenie PEN vodiča na funkciu prúdového chrániča žiaden vplyv a ak prúdový chránič zistí rozdiel prúdu v pracovných vodičoch a vypne tak toto vypnutie nespôsobí to, že by činnosťou, alebo umiestnením jedného spoločného chrániča v obvode pohlo dôjsť k poškodeniu spotrebičov.

A ešte aby som odkryl tú tvoju sobáku :
Funkcia prúdového chrániča z hľadiska chránenia – ochrana pred nebezpečným dotykom živých a neživých častí
Funkcia vodiča PE z hľadiska chránenia – ochrana neživých častí

Re: Oprava
Martin (27.1.2010 17:00)

Sieť TN-S nie NT-S a ešte správnejšie TN-C-S

1 2 3 4 5 6 7 »|

Vaša odpoveď

*

 
*
*

Riadky sa zalamujú automaticky. V prípade potreby môžete vložiť:
- 1x [Enter] pre explicitné ukončenie riadku
- 2x [Enter] pre oddelenie odstavcov
Oddelovače sa snažte používať s mierou.

Internetové adresy v texte sa automaticky zobrazia ako klikateľné odkazy. Pokial však adresa nezačína s "www.", vždy uveďte kompletný tvar, vrátane "http://" - napr. http://google.com namiesto google.com.

Vyplňte prosím všetky položky
označené symbolom *.

eFilip PORADENSTVO
eFilip PRODUKTY

Veľa odpovedí na svoje otázky nájdete aj medzi produktami firiem

ZSE, a.s.
THERMOSOLAR
UNIVENTA, s.r.o.
SCHÜCO
REGULUS
MITSUBISHI ELECTRIC
NETSYSTEMS a.s.
BOSCH, divízia Junkers
HERZ
KRAMPL & Co

Položte svoju otázku aj profesionálom poradenských centier firiem

››› Otázka pre firmu 

eFilip ODKAZY
O Filipovi | Poradenstvo | Diskusie | Podujatia | Reklama © 2005 eFilip Všetky práva vyhradené. Design a programovanie Nustep.net
Prevádzkovateľ ECBA, s.r.o. neručí za správnosť uvedených informácií, ani za prípadné škody spôsobené ich použitím. Informácie sú čerpané z verejných zdrojov či zdrojov spoločností registrovaných na www.eFilip.sk