eFilip
PORADENSTVO DISKUSIE PODUJATIA

Rozren vyhadvanie

eFilip ODBER NOVINIEK


eFilip ODPORA
eFilip PARTNERI

Homepage  ›   Diskusie  ›   Izolácie, zateplenie, zatesnenie  ›  

Otázka

vlhke plesnive kuty
chips (12. 11. 2009 22:16:30)

ahojte, v jednej izbe sa mi robia v zime plesnive kuty, v ostatnych izbach nic. Novostavba 44 tehla, kde moze byt problem? Je to len v zime, predpokladam, ze to kondenzuje v rohoch ako v najhorsom mieste, ako sa to da odstranit? Zvrchu som dal vyhodit uz vatu a dal som ju tam natlacit nanovo a poriadne ale nezabera to.

Odpovede

Počet odpovedí: 22
Stránka: 1 / 2
Re: vlhke plesnive kuty
kokindel (13.11.2009 01:03)

1áno, vzdušná vlhkosť vám kondenzuje na mieste, ktoré sa volá tepelný most
2.viac vykurovať a zároveň viac vetrať
3.odstrániť tepelný most, napr. zateplením
4,kde presne to robí, z akých presne materiálov ste stavali a spájali, ako to máte poizolované, kolko ukazuje teplomer a kolko vlhkomer v dome,
5.presnejšie výsledky budú po dodaní informácií z bodu 4.

Re: vlhke plesnive kuty
r (13.11.2009 08:11)

Slabo kurite a slabo vetrate.

Re: vlhke plesnive kuty
janec (13.11.2009 09:37)

Na odstránenie takto vzniknutých čiernych fľakov na omietke použiť "Savo proti plesniam" - fľaša s mechanickým rozprašovačom. Iba nastriekať, neutierať !!! Pozor na pokvapkanie odevu a látok, príp. nábytku pri aplikácii - chlór v Save má silne odfarbujúce/bieliace účinky (vlastná skúsenosť s oblečením a nábytkom). Ale napr. laminátovým parketám Savo nevadí. Po pár hodinách fľaky zmiznú a ošetrená plocha je aj vydezinfikovaná. Potom dobre vyvetrať - na odstránenie pachu chlóru.
Inak ako poznamenali kolegovia vyššie, príčinou je tepelný most v obvodovej stene (hlavne ak je otočená na severnú stranu).
Vždy sa stane, že takýto most niekde na stavbe vznikne. Omietka je v mieste tepelného mosta studená a preto na nej kondenzujú pary z miestnosti (zo zretia omietky pri novostavbe počas prvej zimy, veľký počet ľudí v miestnosti, ktorí tiež vydychujú vodnú paru, sušenie bielizne v miestnosti a pod.). Keďže je v miestnosti prach zo spórmi húb/plesní, tie sa potom na takýchto miestach množia.
Pomoc: prekrytie tepelného mosta izoláciou, vetranie (aspoň 2x denne a poriadne), dostatočné kúrenie.
P.S.: Mám múry z tehly Heluz "38" perodrážka, viem ako muroval pri výstavbe mladý murár: vodorovne 2 tenké stružky malty, zvisle nič (spoj nasucho perodrážkou), dedo murár zo starej školy valil maltu vodorovne tak že celá tehla na nej "plávala". Dokonca kydal maltu aj do perodrážky. Dobre som sa s ním povadil a až keď mu dohovoril ten mladší, začal robiť ako bolo treba. Čiže záleží aj na tepelných mostoch vytvorených zbytočným "premaltovávaním" ...

Re: vlhke plesnive kuty
Dano (13.11.2009 09:43)

Ktore rohy, horne ci dolne? Moznosti je vela, napriklad: horne - betonovy preklad - zateplit, dolne - tepelny most do zakladov - odstranit most zateplenim podlahy alebo zakladov. Ktoru izolaciu ste zhadzoval? Na strope ci kde. Ako napisali ostatni, dali ste nam malo udajov. Nevieme aky typ tehal mate, alebo ake maju R. Nevieme ci normalne kurite a vetrate.

Ak mate silny tepelny most (beton) tak vam vetranie nepomoze. Ak je most slaby, vetranie a kurenie pomoze, ale pliesni sa nevyhnete. Iba ak by ste roh vymaloval cistym vapnom. Ale to snad vyriesite inak.

Re: vlhke plesnive kuty
koleso (13.11.2009 11:38)

44ku tehlu je problem zateplit tak, aby bol rosny bod v izolacii. s takychto informacii sa neda kvalifikovane posudit, kde je chyba, napiste viac...

Re: vlhke plesnive kuty
Jozef (13.11.2009 12:26)

Proti plesniam je oveľa lepšie použiť prípravok Plesnistop, ktorý ma na rozdiel od Sava aj preventívny účinok.

Re: vlhke plesnive kuty
Dano (13.11.2009 12:42)

Jozef: Nema.

Re: vlhke plesnive kuty
miro (13.11.2009 14:27)

presne tak, betónový preklad v spojení s pseudothermotehlovzduchom je des a bes, úprimnú sústrasť...
proti plesniam je výborny Biostat Asanex, ten má po postreku naozaj aj preventívny účinok. ale to je len riešenie následkov zlej voľby materiálu a zrejme ešte horšej realizácie, bohužiaľ...

Re: vlhke plesnive kuty
miki (13.11.2009 14:39)

Janec.

Nesuhlasim s tvrdenim ze "vzdy sa stane ze takyto tep. most niekde vznikne".
Takyto tepelny most NESMIE vzniknut.

Re: vlhke plesnive kuty
chips (22.11.2009 17:13)

Takze, teplota je 20-21 C, vlhkost neviem, zistim. Tehla Wienerberger Porotherm 44 cm, zateplenie ziadne. V tej izbe je zimsie ako v ostatnych. Mam podlahove kurenie v celom dome, opakujem inde nie je ziadny problem. Pliesen sa robi vo vrchnych kutoch, vzdy v zime. Vymienali sme vatu cez podkrovie-nepomohlo..
Bol tu uz stavbar, ktory dom staval a navrhol, ze zvonka po obvode od skridly po okna natiahne polystyren, sietku a omietku. Neviem sa zbavit dojmu, ze to nepomoze, ale mozem sa samozrejme mylit, som laik.

Re: vlhke plesnive kuty
kokindel (22.11.2009 18:10)

1.zateplenie by malo pomoct - zvyši sa teplota tehly, lebo nebude únik tepla cez nu
2.najlepšie je zateplit celý dom
3.teplotu nemerajte len v izbe , ale aj na povrchu tej steny - budete prekvapení aká je chladná
4.presne preto, aby steny neboli chladné sa zatepluje
5. 44-ka tehla? uffffff

Re: vlhke plesnive kuty
chips (22.11.2009 21:22)

co znamena "uff"?

Re: vlhke plesnive kuty
krak3n (23.11.2009 07:58)

najvacsi problem aky moze nastat je nutnost zateplovat 44-ku .. hladajte starsie prispevky.

Inac pokial 44-ka ma tepelne mosty .. tak sa len dalej potvrdzuje to co tu casto "priaznivci zateplovania" opakuju .. lepsie stavat z tensieho nosneho muriva a zateplit . vyhnete sa problemovym tepelnym mostom, celkova cena je nizsia a ziskate aj lepsi tepelny odpor.

Re: vlhke plesnive kuty
kokindel (23.11.2009 09:34)

uffffff - je krak3n-ova odpoveď

Re: vlhke plesnive kuty
Miro Ke (23.11.2009 09:52)

ak je to horny kut v podkrovi tak potom vam nemusi pomoct ani zateplenie z boku, tehla ma vynikajucu tepelnu vodivost vo zvislom smere, ak nemate vyriesene zateplenie stitoveho muriva po celej dlzke tak je tam vynikajici TM v sikmine.

Vaša odpoveď

*

 
*
*

Riadky sa zalamujú automaticky. V prípade potreby môžete vložiť:
- 1x [Enter] pre explicitné ukončenie riadku
- 2x [Enter] pre oddelenie odstavcov
Oddelovače sa snažte používať s mierou.

Internetové adresy v texte sa automaticky zobrazia ako klikateľné odkazy. Pokial však adresa nezačína s "www.", vždy uveďte kompletný tvar, vrátane "http://" - napr. http://google.com namiesto google.com.

Vyplňte prosím všetky položky
označené symbolom *.

eFilip PORADENSTVO
eFilip PRODUKTY

Veľa odpovedí na svoje otázky nájdete aj medzi produktami firiem

NOBASIL
BAUMIT
SMREČINA HOFATEX
› SIKA
STYRCON
IZOLAČNÉ PROJEKTY SK
VELOX - protihlukové steny
CLIMATIZER PLUS - fúkaná tepelná izolácia
STEICO

Položte svoju otázku aj profesionálom poradenských centier firiem

››› Otázka firme

eFilip ODKAZY
O Filipovi | Poradenstvo | Diskusie | Podujatia | Reklama © 2005 eFilip Všetky práva vyhradené. Design a programovanie Nustep.net
Prevádzkovateľ ECBA, s.r.o. neručí za správnosť uvedených informácií, ani za prípadné škody spôsobené ich použitím. Informácie sú čerpané z verejných zdrojov či zdrojov spoločností registrovaných na www.eFilip.sk