eFilip
PORADENSTVO DISKUSIE PODUJATIA

Rozren vyhadvanie

eFilip ODBER NOVINIEK


eFilip ODPORA
eFilip PARTNERI

Homepage  ›   Diskusie  ›   Izolácie, zateplenie, zatesnenie  ›  

Otázka

Difúzny odpor
Peter (27. 12. 2007 23:21:23)

Dobrý deň stavebníci! Chcel by som sa opýtať aký majú difúzny odpor jednotlivé fasádne izolačné materiály: napr. EPS, Baumit Open, Minerálna vlna .... aký je jeho pomer k ostatným častiam obvodového muriva a čo by ste odoručili z hygienického hladiska. Ďakujem.

Odpovede

Počet odpovedí: 8
Stránka: 1 / 1
Re: Difúzny odpor
melkor (28.12.2007 06:42)

Z hľadiska difúzneho odporu je najlepšia skladba vrstiev taká, že smerom od interiéru k exteriéru difúzny odpor klesá. To preto, aby vodná para mohla utiecť von z objektu. Toľko teória. teraz prax. Zvnútra igelit (môžete dať aj parozábranu, ale tá je drahšia). Zvonka pletivo (tak isto je možné použiť vysokodifúznu alebo mikroperforovanú paropriepustnú fóliu. Sú však drahé).

Re: Difúzny odpor
melkor (28.12.2007 06:44)

Takmer by som zabudol. Ak nechcete zmrznúť, dajte medzi ten igelit a to pletivo aj nejakú tú izoláciu - napr. slamu (môže byť aj sklenná alebo minerálna vata, vlna, celulóza, ... ale sú drahšie). A nejaké stĺpiky, aby bolo na čo položiť strechu a ukotviť okná + dvere.

Re: Difúzny odpor
melkor (28.12.2007 06:49)

Tým, že dáte z vnútornej strany igelit zabránite, aby vlhkosť z interiéru vstupovala do stien. Zostane teda vo vnútri. Suchý vzduch nadmerne vysušuje sliznice a pôsobí zdravotné problémy (poznáme z prekúrených panelákov). Príliš veľa vlhkosti zase svedčí rastu pliesní (poznáme z "dobre" zateplených panelákov s novými plastovými oknami). Preto je nutné (naozaj NUTNÉ) vetrať. Ak nechcete vetraním zlikvidovať kompletne všetky úspory tepla dosiahnuté zateplením, tak je vhodné riadené vetranie so spätným získavaním tepla z odpadového vzduchu (rekuperácia). Zároveň vyriešite problém s pravidelným vstávaním každých 60 minút kvôli 5 minútovému vetraniu oknami.

Re: Difúzny odpor
melkor (28.12.2007 06:53)

Na celý ten cirkus okolo difúzneho odporu stien, tak veľmi potrebného "dýchania" a všetkých problémov okolo zatepľovania sa môžete vykašlať a stavať tak, ako to robili naši dedovia. Môžete na to ísť "od lesa" a nechať si od firmy postaviť dom s "difúzne otvorenou konštrukciou" (napr. Climatic Wand) za "ťažké prachy". Taktiež si môžete nechať postaviť NED alebo dokonca EPD. Pri serióznej firme by ste pri NED nemali prekročiť rozpočet klasickej murovanej stavby.

Re: Difúzny odpor
krak3n (28.12.2007 10:35)

hmm suhlas .. ono si je treba polozit otaku .. xcem dom co dycha ? :))))) alebo xcem mat dnu normalny dychatelny vzduch pre ludi :) .. pokial vam staci varianta 2 .. kludne zateplujte EPS-kom a usetrene peniazky dajte na nejake riadene vetranie.

Re: Difúzny odpor
Peter (29.12.2007 14:51)

Ďakujem Vám za rady, ale pri zateplení o hrúbke max. 8 cm mám obavy z vytvárania plesní medzi murivom a EPS, preto Vás prosím o radu ohľadne výberu zatepľoavacieho systému.

Re: Difúzny odpor
emkac (29.12.2007 23:10)

Peter, v prvom rade napis z coho stavias. Keby si si precital par diskusii, zistis ze v zasade plati par rad: 1.) zatepluj polystyrenom 2.) R izolacie by malo byt viac ako R muriva 3.) 5-8cm izolacie je malo. Ak mas napr. tehlu 44cm, tak radsej nedaj izolaciu ziadnu, ako 8cm. Ak mozes chod, do polystyrenu hrubky nad 12 cm. 4.) Co tu v roznych diskusii zaznelo su uvedene kombinacie (prve tehla, druhe EPS) 25+30, 25+25, 30+20, 30+15, 30+18, 38+15, 44+0, 44+12 ------ Ak si este nezacal stavat, vyhni sa poslednym trom kombinaciam.

Re: Difúzny odpor
tomasw (3.1.2008 08:04)

Chcel by som len reagovat na to, ze kolko izolacie je vela a kolko je uz malo. Podla mna, funkciou izolacie je jednak znizit tepelne straty objektu, co sa dosiahne kazdou hrubkou, druha vec je presunutie rosneho bodu z muriva do izolacie. Skusal som ratat hrubku izolacie, ktora staci na to, aby sa rosny bod presunul do izolacie. Pri vonakjsej teplote -10 a vnutornej +21 to bolo okolo 8,2cm. Izolacia mala 0,04W/M2.K. Takze v konecnom dosledku podla mna vsetko bude zavisiet od vonkajsej teploty. Zatial tolko. Zdravim.

Vaša odpoveď

*

 
*
*

Riadky sa zalamujú automaticky. V prípade potreby môžete vložiť:
- 1x [Enter] pre explicitné ukončenie riadku
- 2x [Enter] pre oddelenie odstavcov
Oddelovače sa snažte používať s mierou.

Internetové adresy v texte sa automaticky zobrazia ako klikateľné odkazy. Pokial však adresa nezačína s "www.", vždy uveďte kompletný tvar, vrátane "http://" - napr. http://google.com namiesto google.com.

Vyplňte prosím všetky položky
označené symbolom *.

eFilip PORADENSTVO
eFilip PRODUKTY

Veľa odpovedí na svoje otázky nájdete aj medzi produktami firiem

NOBASIL
BAUMIT
SMREČINA HOFATEX
› SIKA
STYRCON
IZOLAČNÉ PROJEKTY SK
VELOX - protihlukové steny
CLIMATIZER PLUS - fúkaná tepelná izolácia
STEICO

Položte svoju otázku aj profesionálom poradenských centier firiem

››› Otázka firme

eFilip ODKAZY
O Filipovi | Poradenstvo | Diskusie | Podujatia | Reklama © 2005 eFilip Všetky práva vyhradené. Design a programovanie Nustep.net
Prevádzkovateľ ECBA, s.r.o. neručí za správnosť uvedených informácií, ani za prípadné škody spôsobené ich použitím. Informácie sú čerpané z verejných zdrojov či zdrojov spoločností registrovaných na www.eFilip.sk