eFilip
PORADENSTVO DISKUSIE PODUJATIA

Rozren vyhadvanie

eFilip ODBER NOVINIEK


eFilip ODPORA
eFilip PARTNERI

Homepage  ›   Diskusie  ›   Vykurovanie, ohrev vody, kotly  ›  

Otázka

infrapanel
vladek (16. 12. 2007 15:21:46)

Zdravím. Čítam tu o vykurovaní infrapanelmi. Môže mi niekto vysvetliť, čo to vlastne je ? Dík.

Odpovede

Počet odpovedí: 135
Stránka: 1 / 9
Re: infrapanel
Bobo (16.12.2007 18:46)

Infrapanelom je nazývaný plochý panel do hrúbky cca 5 cm, ktorý je možné umiestniť na stojan, zavesiť na stenu, alebo osadiť na strop. Infračervená energia je forma svetelného a tepelného žiarenia (elektromagnetické vlny), ktoré tvorí podstatnú časť slnečného žiarenia. S úmyslom ohriať sa, si túto energiu sami vyrábame od doby, kedy človeku začal slúžiť oheň. Od otvoreného ohniska a rozpálených kameňov nás vývoj postupne preniesol cez kachlovú pec až k dnešným typom nástenných a priestorových žiaričov. Tento druh ohrievania je pre človeka najprirodzenejší, zvykáme si na neho už viac než milión rokov. Od objavenia kvantovej mechaniky, pred asi 100 rokmi, si tepelný efekt infračerveného žiarenia dokážeme vysvetliť i pomocou fyzikálnych zákonov. Dnes sa používajú infražiariče plynové, a elektrické, takto môžme nazvať aj už spomínané kachle a pece na tuhé palivo. Plynové sú spravidla vysokoteplotné. Elektrické sú vysokoteplotné, a najnovšie sa používajú nízkoteplotné, s teplotou okolo100°C. Tie posledné spomínané sú vhodné do trvale obývaných priestorov. Ich povrch môže byť rôzny, od čadiča a rôznych minerálnych povrchov, cez plech, plast, fólie, po sklo. Činná časť je od rôznych odporových drátov, cez hliník, uhlíkové vlákna , až po zmesy drahých kovov. Je aj viac spôsobov spojení týchto vrstiev, cez lepenie, lepenie vo vákuu až po zatavovanie do skla. Rozdiely bývajú vo vzhľade, účinnosti, bezpečnosti, ale aj v životnosti a samozrejme v cene. Napriek pomerne silnému odporu k tomuto spôsobu vykurovania na diskusiach som ešte nenatrafil na odborne zdokumentované negatíva. Neviem, že by niekto kôli infrapanelom vybuchol, uhorel, alebo sa zadusil, dokonca neviem ani o nikom, kto by sa na nich popálil. Nikde sa nespomína ani ich zdravotná závadnosť. Skôr naopak, sú vydané publikácie, ktoré hovoria ako prospieva živým organizmom. Zatiaľ však existuje okolo kopec nepodložených fám, ale tie sprevádzajú každú novú technológiu, kým sa nedostane do všeobecného povedomia. Pozrime sa do prírody. Ako sa najefektívnejšie zohreje had, alebo morský varan, ktorý práve vyliezol z chladnej morskej vody. Vylezie na vyhriaty kameň a nechá sa ohrievať aj lúčmi slnka.

Re: infrapanel
Ludo (16.12.2007 18:46)

No, v princípe je to riadne drahá - "somarina".......

Re: infrapanel
Jošo (16.12.2007 19:15)

Noo Bobo,pekna rec:) Ale najlepsi aj tak je ten morsky varan:)

Re: infrapanel
Andrej (16.12.2007 19:46)

Tiez neviem o nikom, kto by kvoli infrapanelom vybuchol, uhorel, alebo sa zadusil. Ale urcite sa niekto po tej investicii obesil.

Re: infrapanel
Bobo (16.12.2007 20:43)

Nedavno bol ten varan v telke, a tam spominali, že sa musí takto ohriať, aby ohrial vychladnuté hnáty.Ale úplne stačí, ak zajtra zasvieti slniečko a uvedomíš si,že na to aby ti bolo teplo nepotrebuješ zohrieveť vzduch.

Re: infrapanel
imro (16.12.2007 21:02)

No a ten ohriaty vzduch je naskodu ?

Chcel by som ta vidiet v kupelni v studenom vzduchu :-D

Re: infrapanel
Bobo (16.12.2007 21:43)

Ten sa ohrieva od vonku od pôdy, doma od stien a všetkého na čo dopadne tepelná vlna. V kúpelňi to teplo cítiš najlepšie, nahé a mokré telo odhalí, že ak sú dostatočne teplé steny, netreba prehrievať vzduch. Spomeň si na letné noci, keď pre neznesiteľné teplo otváraš okná a tešíš sa každému závanu chladnejšieho vzduchu. Málo tepla - zima, veľa - na skapanie. Krátkodobo terapia, dlhodobo poškodenie organizmu.

Re: infrapanel
imro (16.12.2007 21:46)

s tym zaverom suhlasim - vidno ze si tym presiel.

Re: infrapanel
hovado (16.12.2007 22:34)

:-)))))))) sranda. bobo si tu sam sebe napise otasku a potom na nu "fundovane" odpoveda. pocuvaj bobo, ja si mislim, ze zarobic penjaze sa daju aj na inich vecjach gdze nemusis telko presviedcac zakaznika o tem ci je to dobre alebo nie. zajtra kedz budze sviecic slnko tak sa vyzlec a ic venku sak studzeny vzduch nevadzi, infraluce ze slunka ca zehreju.... ze sme na to neprisli skor. vedz cely figel je v tem, ze v zime sa treba vlastne venku vyzliesc a nie naobljekac, lebo saty branja ohriaciu od infrapaprskov. to je na nobelovu cenu. som dobry. :-)

Re: infrapanel
Bobo (16.12.2007 23:37)

hovado, nauč še po vychodňarsky. Inak si dobrý. Asi tu nie je spôsob ako dokázať, že netrpim bruchomluvou. To, že sa v zime musíme obliekať je pravda. Je to nielen kôli zime, ale hlavne kôli vetru. Ten ochladzuje nielen naše telá, ale aj naše okolie. Ty si ešte v zime nebol vonku vyzlečeny ? Ak bude bezvetrie, tak to skús, budeš prekvapeny. Špeciálna príloha pre hovado: najlepšie , keď budeš slnko vidieť ako pomaranč, pekne guľaté. Nečakaj, že to funguje aj po tme. Nezabudni ! Bezvetrie!

Re: infrapanel
hovado (16.12.2007 23:42)

bobo ale podla teba by ten vjeter mal byc ohriaty od predmetov kere ohreje slunko. sak aj vzduch sa v miestnosci ohreje od scien a od predmetov tak aj venku by sa to malo ohrjac od budov a od cesty a od stromov. sak to musi kurnik funguvac, sam si to tak napisal.

Re: infrapanel
Bobo (17.12.2007 08:31)

sak to aj tak funguje, Odpoviem protiotázkou: prečo je v sklenníku teplejšie?

Re: infrapanel
krak3n (17.12.2007 08:33)

Zas len zavadzanei a polopravdy. Uvediem len jedno negativum za vsetko. Ak ma dom tepelnu stratu 10kW, znamena to, ze aby v najtuhsej zime bolo dnu 20 stupnov, musime domu dodat 10kW. A to je uplne jedno ci tych 10kW dodate elektrickou .. plynovou alebo akoukolvek inaksou energiou. (mierny rozdiel spravia ucinnosti konverzii jednotlivych typov energie na tepelnu). A tu je jedna krasna polopravda, ktora sa pri infrapaneloch udava ako ich "vyhoda" .. a to, ze "setria" energiu. Fyzika nepusti . zakon zachovania energie tak isto nepusti .. takze.. a) plati ze tych 10kW dodate . tak isto ako by ste ich dodavali plynom . len .. plyn je v pomere na cenu energie lacnejsi ako elektrina.. t.j. kurenie infrapanelom bude drahsie. Ak kurite elektricky (plyn nemate) je vhodnejsie kurit akumulacne . a brat sadzbu ktora je lacnejsia. akumulacia preklenie dobu, ked dosatvate drahu elektriku (pri infrapaneloch vtedy platite drahu sadzbu .. alebo radsej nekurite.. t.j. lacne to nie je) b) budete kurit na nizsiu teplotu, usetrite .. ale toto uz nie je komfortne kurenie ale max dokurovanie, alebo "ohrievanei sa". Clovek sice citi tepelne salanie z infrapanelov . ale okolie je studene.. prijemne to teda rozhodne nie je. Teto rezim ale ja aj tak povazujem za vyhodny . ale nie na trvalo obyvane miesta .. ale napr do dielni . hal atd, kde je vyhodne kurit len paru hodin .. a ostatny cas nehavat budovu studenu. c) ak uprednostnujete palavu v malej vzdialenosti od infapanelov a zimu vo vacsej vzdialenosti od neho . vrelo infrapanel odporucam .. (toto tiez fyzika nepusti). precitajte si aj ine fora ktore o totmto kureni pisu .. http://www.tzb-info.sk/t.py?t=11&i=101139

Re: infrapanel
imro (17.12.2007 08:56)

2 krak3n
Ale to sa mylis BOBOvi staci na vykurenie domu s 10kw stratamy - 5kw infrapanely :-D

Re: infrapanel
imro (17.12.2007 08:58)

Zabudol som dodat ze je to sposobene tym - ze on ohrieva len steny, predmety, .... - vzduch v miestnostiach nechava na -20 C :-D

A citi krasne salave teplo zo stien - aj ked neviem ako - lebo aby ho citil musel by sa ohriat vzduch - ale mozno su nauceny chodit obtierajuc sa o steny :-D

1 2 3 4 5 6 7 »|

Vaša odpoveď

*

 
*
*

Riadky sa zalamujú automaticky. V prípade potreby môžete vložiť:
- 1x [Enter] pre explicitné ukončenie riadku
- 2x [Enter] pre oddelenie odstavcov
Oddelovače sa snažte používať s mierou.

Internetové adresy v texte sa automaticky zobrazia ako klikateľné odkazy. Pokial však adresa nezačína s "www.", vždy uveďte kompletný tvar, vrátane "http://" - napr. http://google.com namiesto google.com.

Vyplňte prosím všetky položky
označené symbolom *.

eFilip PORADENSTVO
eFilip PRODUKTY

Veľa odpovedí na svoje otázky nájdete aj medzi produktami firiem

UNIVENTA, s.r.o.
PROTHERM, s.r.o.
HERZ
DEVI s.r.o.
MITSUBISHI ELECTRIC
NETSYSTEMS a.s.
AB THERM
FONTES
› ROGICOM
GRUNDFOS - čerpadlá

Položte svoju otázku aj profesionálom poradenských centier firiem

›› otázka firmám
eFilip ODKAZY
O Filipovi | Poradenstvo | Diskusie | Podujatia | Reklama © 2005 eFilip Všetky práva vyhradené. Design a programovanie Nustep.net
Prevádzkovateľ ECBA, s.r.o. neručí za správnosť uvedených informácií, ani za prípadné škody spôsobené ich použitím. Informácie sú čerpané z verejných zdrojov či zdrojov spoločností registrovaných na www.eFilip.sk