eFilip
PORADENSTVO DISKUSIE PODUJATIA

Rozren vyhadvanie

eFilip ODBER NOVINIEK


eFilip ODPORA
eFilip PARTNERI

Homepage  ›   Diskusie  ›   Omietky, farby, fasády  ›  

Otázka

Dobrý postup - hladká stierka?
Milan (12. 7. 2006 0:50:29)

Dal som sa na opravu našej obyvačkovej steny a plafónu. Lenže neviem si rady po mnohých konzultáciách s predajcami materiálov, tak sa obraciam na Vás majstrov.
*
*
*Pomerne dôkladne som očistil a umyl stenu (čistou vodou) od starej farby. Keďže však na niektorých miestach opadávala omietka tak som oklepal aj tú a niekde som sa dostal až k čistému panelu ( teraz je na nej asi 50% čistého panelu 40% bielej malty ( myslím, že sa to volá unimalta) a 10% starej klasickej malty). Prvá otázka: Penetrovať, alebo nie? Lebo som už počul aj taký názor, že nie, kôli tomu aby sa stierka lepšie zaviazala s pôvodným podkladom vraj penetrák vytvorý film, ktorý veci nepomôže. Druhá otázka: Ak áno, aký penetrák( môžte napísať presný názov)? Tretia otázka: Má sa dávať do stierky Duvilax a prečo? Štvrtá otázka: Môže sa penetrovať stierka( vraj je to dobré kôli farbám má sa takým spôsobom dosiahnuť rovnomerný tón, keďže chcem použiť farby Johnstones, ktoré sú slikonové či aké)?

Odpovede

Počet odpovedí: 20
Stránka: 1 / 2
Re: Dobrý postup - hladká stierka?
krak3n (12.7.2006 08:24)

penetrak sluzi na vyrovnanie nasiakavosti podkladu. Takze jeho pouzitie je dane tym, ako savy je podklad a ako rovnomerne saje. Vo svasom pirpade bude pravdepodobne nasiakavost rozdielna podla podkladu .. t.j. penetrak tam zrejme pouzit treba .. aby to vyrovnal. Profi sterka duvilax uz nepotrebuje .. zato ked si miesate "maltu" z vapna, cementu a piesku. tak tam dajte aj duvilax .. schne to pomalsie, potrebuje to menej vodyna zames a nasledne to menej praska pri schnuti. Ani po rokoch to nema tendenciu pieskovat. Farba na sterke .. sterka tak isto podla hrubky pije viac/menej.. a farba samozrejme podla toho moze menit odtien. Preto sa odporuca farbu pouzit na viackrat ..t.j. viac naterov .. ten prvy je vlastne ako penetrak .. pri velmi savom podklade je nutne pouzit samostatnu aplikaciu penetraku.

Re: Dobrý postup - hladká stierka?
Milan (12.7.2006 09:40)

profi stierka ktorá prosím?
Prajem pekný deň

Re: Dobrý postup - hladká stierka?
krak3n (12.7.2006 09:46)

vseobecne .. ked kupite od baumitu lepiacu maltu, lepiacu sterku . jadrovu ci stukocu omietku obsahuju uz plastifikator a dalsie latky ktore zlepsuju vlastnosti hotovej malty/omietky/sterky. Podobne murexin, teranova a dalsi vyrobcovia. Upozornim aj na to, ze pokial nedate penetrak . a podklad je privelmi nasiakavy .. sterka neprilne k podkladu dobre .. strati vodu skor ako vytvrdne a jej dozretie sa predlzi na neurcito.

Re: Dobrý postup - hladká stierka?
boboV (12.7.2006 10:42)

Jednoznacne musite pouzit penetrak bud od rigipsu alebo knauf ten od baumitu nekupujte. Nenapenetrovany podklad vam stiahne vodu z omietky a popraskaju. Dobry penetrak by mal byt po zaschnuti mierne lepivy.

Re: Dobrý postup - hladká stierka?
Juraj (13.7.2006 17:50)

To krak3n. Velmi si vazim Vas rozhlad co sa tyka zateplovania a podobnych problemov, ale nesuhlasim s Vami, ze penetracia sa pouziva na vyrovnanie. Penetracia sapouziva na to, aby sa zosilnila podkladova vrstva, na ktoru sa bude potom nanasat ci uz stierka, farba, pripadne poterovy beton a pod a okrem toho penetracia zdokonaluje adheziu, teda vzajomnu prilnavost tychto materialov. Prosim neberte to osobne, nic v zlom Juraj

Re: Dobrý postup - hladká stierka?
ivan (13.7.2006 22:08)

To teda nie. Penetrak sa odborne ( v tomto pripade ) vola regulator nasiakavosti. Zabezpeci spravnu nasiakavost podkladu, ci uz je homogenny alebo z roznych materialov. Naozaj je dolezite aby nanasana vrstva vyschla v technologicky predpisanom case, nie skor.

Re: Dobrý postup - hladká stierka?
jano (16.7.2006 17:33)

Mne "majstri" v byte podklad nenapenetrovali a o par mesiacov stena spadla. Bola to zmes od Baumitu. Urobil som si maly pokus a ked som napenetroval podklad vodou (inak na vreci je navod, kde to vyrobca pri nasiakavych podkladoch jednoznacne odporuca) tak to vyborne drzalo. Ked som ako penetrak pouzil Duvilax .. no parada, a ked som ten Duvilax aj pridal do omietky tak po vytvrdnuti ta omietka sa skoro nedala oklepat zo steny. Ja by som jednoznacne penetroval.

Re: Dobrý postup - hladká stierka?
pekaso (17.7.2006 11:03)

Na strop je penetrak od baumit betonkontakt ten by som na hladky panel pouzil. Potom by som dal jadrovu omietku a vyrovnal omietky ktore ostali s novymi. Ako je to s praskanim ale nemusi vobec suvisiet s ometkou ale so sadanim pracovanim panelaku v ktorem je popisana obyvacka. Ak sa bojite praskania dajte este na spoje panelov do hrubej omierky sietku. Potom po vyschnuti mozete dat jemnu omietku pojiv: sadra, sadra-vapno pripadene, cement-vapno a zapucovat. Pred malovanim by som dal penetrak tegulator nasiakavosti KNAUF a.i..

Re: Dobrý postup - hladká stierka?
Valéria (7.3.2007 18:41)

Prosím o radu.
Včera po dlhom čase po 1.x som stiahla tapetu.Treba Nám dať stierku.PORADTE MI PROSíM PRI POSTUPE MALOVANí STENY NA PANEL STIERKOU A AKY JE POSTUP PRED NIM,PLEAS

malovanie stien
Sisa (30.5.2007 10:06)

Prosim o radu... kupila som byt a zacala som malovat strop... miestami sa zacala ohupovat farba.... taktiez pri pokuse o malovanie stien sa udialo to iste... Je to preto, lebo tam su asi 2 vrstvy starej farby? A pomohlo by penetrovat alebo je potrebne zoskrabat farbu az do omietky? steny su inak pekne, bez oupanej farby, ak nepocitam miesta kde sa uz malovalo... Dakujem

Re: Dobrý postup - hladká stierka?
esde (30.5.2007 10:35)

2 Milan: 1. Ano. 2. V kazdych stavebninach, drogerii vam poradia, duvilax je ok. 3. Zalezi od stierky, vacsinou uz netreba. 4. Ak myslite povrch tak ano ale je to uz len taka poistka naviac, napr.ak vam nanasanie a brusenie stierky odflakli . BTW Na vasom mieste by som odstranil povodne malty az na panel aby mi zostalo 100% len panel. Nemusite mi pisat, ze je to narocne, ja to viem :-).

Re: Dobrý postup - hladká stierka?
esde (30.5.2007 11:33)

2 Valeria: 1. Odstranit zbytky tapety 2. odstranit zbytky lepidla 3. Co najviac vyrovnat povrch panelov (spachtlou) 4. vyrovnat spoje medzi panelmi, drobne nerovnosti (sadra, sadrova stierka na sadrokarton,...) 5. Jemne prebrusit 6. Povysavat 7. Naniest stierku v co najtensej vrstve. 8. nechat vytvrdnut 9. prebrusit jemnym smirglom 10. naniest druhu vrstvu stierky, znova, cim najtensiu 11. nechat vytvrdnut. 12 opatrne prebrusit jemnym smirglom do rovneho a krasneho povrchu . 13 povysavat 14. namalovat. Ktore kroky vynechate, je na vas. Samozrejme "profikom" sa kroky 10,11,12 nebudu pacit, praca naviac

Re: Dobrý postup - hladká stierka?
Ludo (30.5.2007 12:36)

No, esde, profíci budú frflat, ale tak ako si napísal to je dokonalé....Kto si budete robit sami, INAK ANI NEROBTE,ak to dáte firme, tak vedzte, že nerobia na svojom, ale pre peniaze, takže....

deleteme (5.12.2008 22:26)

deleteme

Re: Dobrý postup - hladká stierka?
jan svaral (10.12.2008 19:56)

Aj ked sa vytvori film a tento je hydrofilny, ma priaznivy vplyv na zvysenie prilnavosti medzi podkladom a novonanesenou vrstvoum omietky,farby,stierky a inych silikatovych materialov, ktore vsak nesmu byt upravovane hydrofobizacnymi prisadami.Je ale potrebne pripomenut,ze je velmi dolezite aby penetrak mal dostatocnu zmacavost na podklade kde sa ma aplikovat.Penetrak ktory ma i hlbkovu shopnost, umoznuje nanasanie omietky do do este vlhkeho az mokreho podkladu. Extra penetrak BI.BA./ Drogeria SI SI Krasnany/ Do slov. stierok velmi opatrne s pridavkom Duvilaxu,kazdeho druhu.Pokial ste z Bratislavy a mate zaujem dam vam prisadu,ktora vam zvysi lepivost, prilnavost, prznost,a hlavne spracovatelnost/ praca ako z maslom/Prisada je vhodna do vsetkych slov.vnutornych stierok./ na 1kg asi 4ml a dobre zamiesat./ Silikonove farby maju urcite vlastnosti,preto je potrebne podklad upravit penetrakom ako predpisuje vyrobca farby alebo pouzit styren akrylatovu penetraciu / BIBA /,ktora zabezpeci prilnavost farieb na baze silikonu,silikatu a akrylatu.

Vaša odpoveď

*

 
*
*

Riadky sa zalamujú automaticky. V prípade potreby môžete vložiť:
- 1x [Enter] pre explicitné ukončenie riadku
- 2x [Enter] pre oddelenie odstavcov
Oddelovače sa snažte používať s mierou.

Internetové adresy v texte sa automaticky zobrazia ako klikateľné odkazy. Pokial však adresa nezačína s "www.", vždy uveďte kompletný tvar, vrátane "http://" - napr. http://google.com namiesto google.com.

Vyplňte prosím všetky položky
označené symbolom *.

eFilip PORADENSTVO
eFilip PRODUKTY

Veľa odpovedí na svoje otázky nájdete aj medzi produktami firiem

BAUMIT
› SIKA
HELIOS

Nanopor photokat 

 

eFilip ODKAZY
O Filipovi | Poradenstvo | Diskusie | Podujatia | Reklama © 2005 eFilip Všetky práva vyhradené. Design a programovanie Nustep.net
Prevádzkovateľ ECBA, s.r.o. neručí za správnosť uvedených informácií, ani za prípadné škody spôsobené ich použitím. Informácie sú čerpané z verejných zdrojov či zdrojov spoločností registrovaných na www.eFilip.sk